czwartek, 31 marca 2016

Taśmy Watykanu

Gatunek: Horror
Reżyser: Mark Neveldine
Scenariusz: Christopher Borrelli, Michael C. Martin
Role główne(aktorzy): Olivia Taylor Dudley, John Patrick Amedori, Dougray Scott, Michael Peña
Opis:
27-letnia Angela Holme w zagadkowy sposób sprowadza cierpienie i śmierć na każdego, kto znajdzie się w jej pobliżu. Miejscowy ksiądz, ojciec Lozano, zaczyna badać jej przypadek i dochodzi do wniosku, że kobieta padła ofiarą opętania. Bezradny w konfrontacji z siłą nieczystą, zwraca się o pomoc do Watykanu. Na prośbę kapłana, Stolica Apostolska wysyła na miejsce parę doświadczonych egzorcystów – kardynała Bruuna i asystującego mu wikariusza Imaniego. Duchowni nie wiedzą, że przyjdzie im zmierzyć się ze starożytnym demonem, którego szatańskie moce wykraczają poza wszystko, z czym dotychczas mieli do czynienia.
Opinia:
Film czasem bardzo dobry, a miejscami tragiczny. Zacznę od największego minusu, którym jest koniec filmu. Dlaczego? Odpowiedź jest banalnie prosta ledwo wczuliśmy się w klimat, ledwo film zaczął nabierać sensu i grozy, a tu napisy końcowe. Po prostu żenada. Niemniej reszta filmu jest niezła i ocena jest mocno zawyżona, ale gdyby nie fakt iż reżyserowi nie chciało się myśleć i tak słabo skończył film to mogliśmy mieć najlepszy horror od lat.
Ocena: 7/10

wtorek, 29 marca 2016

The Ring 2 (2005)

Gatunek: Horror
Reżyser: Hideo Nakata
Scenariusz: Ehren Kruger
Role główne(aktorzy): Naomi Watts, Simon Baker, David Dorfman
Opis:
Rachel Keller i jej syn Aidan przeprowadzają się do górskiego miasteczka Asheville, gdzie Reachel znajduje pracę w lokalnej gazecie. Podczas przeglądania elektronicznego archiwum lokalnej Policji uwagę Rachel przykuwa morderstwo nastolatka które może mieć związek z tajemniczą kasetą video. Podczas rozwiązywania zagadki potłuczony i wyziębiony Aidan zostaje skierowany do szpitala. Reachel podejrzewa że to sprawka Samary Morgan, niestety lekarze twierdzą inaczej. Oskarżona o znęcanie się nad dzieckiem wraca do Seattle by dokładniej przyjrzeć się przeszłości Samary. Czy tajemnice które odkryje pozwolą jej spać spokojnie?
Opinia:
Film co najmniej dwa razy lepszy niż pierwsza część z 2002 roku. Ponownie brakuje klimatu, ale w tym filmie jak najbardziej nawet nie jednokrotnie można się wystraszyć i poczuć na plecach ciarki. Niemniej mimo zdecydowanie za wysokiej oceny film nie jest dobry, a co dopiero bardzo dobry jak wygodnie jest mówić pewnej grupie ludzi. Spotykamy się tu z dreszczem emocji i zachwiań emocjonalnych, które jako widzowie możemy poczuć, ale nic poza tym.
Ocena: 6,5/10


niedziela, 27 marca 2016

Piekelna zemsta

Gatunek: Fantasy, Akcja, Thriller
Reżyser: Patrick Lussier
Scenariusz: Patrick Lussier, Todd Farmer
Role główne(aktorzy): Nicolas Cage, Amber Heard, William Fichtner, Billy Burke
Opis:
Milton po śmierci trafił do piekła. Ale nawet diabelskie siły nie są w stanie go powstrzymać, gdy dowiaduje się, że jego córka nie żyje. Jonah King, przywódca satanistycznej sekty, zabił ją i porwał jej maleńkie dziecko, by złożyć je w ofierze. Milton ucieka z piekła do świata żywych. Rozpoczyna wyścig z czasem, by dopaść Kinga, zanim ten rozpocznie rytuał. Śladem Miltona podąża diabelski Księgowy.
Opinia:
Genialny film, arcydzieło, niedocenione arcydzieło przez przeciętnych kinomanów. Film, w którym nie brakuje grozy i akcji. Świetne gra aktorska, do nikogo nie można się przyczepić. Film jak na ten gatunek jest perfekcyjna jak "Forrest Gump". Efekty specjalne to osobne arcydzieło. Próbowałem przez kilka godzin znaleźć minusy w tym filmie, ale to niemożliwe przy tak dobrej produkcji z Nicolasem Cagem w roli głównej. Deserem po wszystkich jeszcze w czasie obiadu jest gra aktorska Williama Fichtnera.
Ocena: 10/10

piątek, 25 marca 2016

Sąsiedzi

Gatunek: Komedia
Reżyser: Nicholas Stoller
Scenariusz: Andrew Jay Cohen, Brendan O'Brien
Role główne(aktorzy): Seth Rogen, Zac Efron, Rose Byrne
Opis:
Wszystko wskazuje na to, że świeżo upieczeni rodzice, Mac i Kelly Radner spełniają właśnie swój amerykański sen - mają śliczną córeczkę i dom na przedmieściu. Kiedy odkrywają, że ich nowi sąsiedzi to kilkunastu studentów z bractwa Delta Psi Beta, którym przewodzi charyzmatyczny prezes Teddy Sanders, usiłują jak najlepiej wykorzystać tę dziwaczną sytuację. Imprezy organizowane przez bractwo stają się jednak coraz głośniejsze i obie strony zaczynają bronić swojego terytorium. Staje się jasne, że albo studenci opuszczą dom, albo młode małżeństwo straci resztki zdrowia psychicznego. Rozpoczyna się sąsiedzka wojna.
Opinia:
Zabawna komedia z świetnym Zaciem Efronem w roli głównej. Pojawia się on na tym blogu po raz trzeci i po raz trzeci zdobywa nasze serca choćby na chwilę. Genialne dialogi owinięte w świetne sceny imprez i studenckich balang. Jest mnóstwo scen, w których będziemy czerwoni ze śmiechu, ale film jest przeplatańcem scen dobrych, bardzo dobrych i słabych. Na nasze szczęście nawet te słabsze sceny są rekompensowane tym, że film przyjemnie się ogląda. 
Ocena: 7/10

Seria Niezgodna: Wierna

Gatunek:Sci-Fi, Akcja
Reżyser: Robert Schwentke
Scenariusz: Noah Oppenheim, Adam Cooper, Bill Collage
Role główne(aktorzy): Shailene Woodley, Theo James
Opis:
Tym razem Tris i Cztery muszą przekroczyć granicę metropolii przyszłości i wejść do zupełnie nieznanego sobie świata, ukrywanego przez system. Jest to jedyny sposób, by ocalić ludzkość i zniszczyć dyktaturę. To, co odkryją po drugiej stronie, każe im zweryfikować wszystko, w co dotąd wierzyli i raz jeszcze dokonać podstawowych wyborów dotyczących odwagi, wierności, poświęcenia i miłości. Czeka ich ostateczna walka o świat, o siebie, o miłość. 

Opinia:
Film jak najbardziej dobry. Świetne efekty specjalne, lecz film jest momentami nudny zwłaszcza w jego drugiej połowie. Dowiadujemy się w nim kolejnych faktów i informacji dzięki czemu coraz więcej wiemy o naszych bohaterach i ich życiu. Niemniej film można oglądnąć raz góra dwa razy, bo jest strasznie przewidywalny.
Ocena: 7,5/10

czwartek, 24 marca 2016

Przeczucie

Gatunek: Dramat psychologiczny
Reżyser: Mennan Yapo
Scenariusz: Bill Kelly
Role główne(aktorzy): Sandra Bullock,  Julian McMahon
Opis: 
Sandra Bullock w przyprawiającym o ciarki na plecach thrillerze. Linda traci męża w wypadku samochodowym. Jest w szoku, ale w jeszcze większą psychozę wpada, kiedy następnego dnia jej mąż pojawia się w domu cały i zdrowy. Kobieta podejrzewa, że wcześniej doznała jakiegoś złudzenia. Zaczyna ją prześladować upiorne przeczucie, że tragedia, która była jej wizją, nastąpi naprawdę. Za wszelką cenę stara się, by nie doszła ona do skutku.

Opinia:
Zdecydowanie film jest dobry i mocno ponad przeciętny, ale nie bardzo dobry. Bardzo ciekawa fabuła opierająca się na szybkim i dobrym myśleniu oraz uwadze przy oglądaniu tego filmu. Film jest ciekawy dla tych, którzy lubią pomyśleć i przewidzieć przebieg wydarzeń w życiu i w filmie. Niestety momentami film jest nudny, ale psychologia, na której jest oparty dobrze nam to rekompensuje.
Spoiler: 
W najbliższych dniach na blogu pojawią się opisy i opnie filmów: "The Ring 2", "Wymarzony luzer", "Miasto aniołów" oraz to co obejrzę na świeżo w kinie bądź na komputerze. Możecie też liczyć na sprawozdanie z "Przebudzenia Mocy" gdyż oglądnąłem je już trzykrotnie łącznie z premierą.
Ocena: 7,5/10

środa, 23 marca 2016

The Ring (2002)

Gatunek: Horror
Reżyser: Gore Verbinski
Scenariusz: Ehren Kruger
Role główne(aktorzy): Naomi Watts
Opis:
Wśród ludzi krąży kaseta wideo zawierająca obrazy jak z sennych koszmarów, których obejrzenie kończy się telefonem zapowiadającym śmierć osoby oglądającej kasetę dokładnie w ciągu siedmiu dni. Reporterka Rachel Keller była nastawiona dosyć sceptycznie do całej historii, do momentu, kiedy dokładnie w tydzień po obejrzeniu kasety czwórka nastolatków zginęła w tajemniczych okolicznościach. Wiedziona ciekawością, Rachel odnajduje kastę i... ogląda ją. Teraz to ona musi skorzystać z pomocy przyjaciela Noaha, aby ocalić życie swoje oraz swojego syna.
Opinia:
Film słaby... Brak klimatu i genialnej muzyki, której zaznamy w m.in. "Egzorcyzmach Emily Rose", a wszyscy wiemy, że w horrorze muzyka to podstawa. Ciężko znaleźć jakieś straszne sceny przez, które pocilibyśmy się ze strachu i zapierało nam dech w piersiach. Skoro tak bardzo ten film jest krytykowany to czemu ma taką, a nie inną ocenę? Gra aktorska była kluczowa i dała temu filmowi jakieś plusy rola małego Aidana jest wręcz idealna i budzi grozę ale nie strach.
Ocena: 5/10

czwartek, 17 marca 2016

Gwiazd naszych wina

Gatunek: Dramat
Reżyser: Josh Boone
Scenariusz: Scott Neustadter, Michael H. Weber
Role główne(aktorzy): Shailene Woodley, Ansel Elgort 
Opis:
Hazel i Gus to para nastolatków, których połączyła błyskotliwość, niechęć do tego, co przeciętne i wielka miłość. Ich związek jest wyjątkowy - poznali się na spotkaniu grupy wsparcia dla osób chorych na raka. Hazel ma 17 lat i nadopiekuńczych rodziców, których bardzo kocha, mimo że czasem ją irytują. Z Gusem łączą ją nie tylko podobne doświadczenia związane z chorobą, ale także miłość do książek. Dziewczyna marzy, aby poznać autora ulubionej powieści, Petera van Houtena. Wielokrotnie próbowała nawiązać z nim kontakt, ale bezskutecznie. Wytrwałość Gusa zostaje nagrodzona. Udaje mu się dotrzeć do pisarza i zostaje zaproszony na spotkanie w Amsterdamie. Postanawia zabrać ze sobą Hazel...
Opinia:
Genialny dramat nakręcony na podstawie książki. Wzruszająca historia miłosna dwojga młodych ludzi, którzy zakochali się w sobie od pierwszego wejrzenia. Doskonale dobrana i zrobiona muzyka pasująca do scen dzięki czemu nie raz możemy się wzruszyć i rozpłakać po czym dalej oglądać film. Plusów jest tak wiele, że ciężko wymieniać, ale minusem jest dość naciągane epizody mimo tego nie można się do niczego przyczepić, a zwłaszcza do aktorów, którzy dali z siebie więcej niż byśmy się spodziewali.
Ocena: 8/10

wtorek, 15 marca 2016

Zbuntowana

Gatunek: Sci-Fi, Akcja
Reżyser: Robert Schwentke
Scenariusz: Brian Duffield, Akiva Goldsman, Mark Bomback
Role główne(aktorzy): Shailene Woodley, Theo James
Opis:
Nastoletnia Beatrice Prior w imię miłości porzuciła uporządkowany świat i teraz, naznaczona piętnem Niezgodnej, musi zmagać się z konsekwencjami swojej decyzji. Podjęta przez nią walka może mieć wpływ nie tylko na jej osobistą przyszłość, ale także wstrząsnąć posadami otaczającego świata. O ile oczywiście  uda jej się udźwignąć spoczywające na niej brzemię, by w ogarniętym wojną domową świecie zdać niespodziewany i trudny egzamin dojrzałości. A jednocześnie nie utracić tego, na czym zależy jej najbardziej.
Opinia:
Dobry film, kontynuacja serii "Niezgodna". Największym minusem jest przedstawienie głównej postaci jako centrum wszystkich działań i może na początku to nie przeszkadza za to później chce się tym zwymiotować. Niemniej film jest ciekawy, ale jest bardziej uzupełnieniem części pierwszej niż taką tradycyjną częścią drugą. Mimo to ten minus jest też wielkim plusem, bo zostaje wyjaśnione bardzo wiele faktów, które powodują, że myślami biegniemy do tych momentów aż nasze przypuszczenia dotyczące tego filmu staną się faktami lub się pomylimy i film nas zaskoczy.
Ocena: 7/10

poniedziałek, 14 marca 2016

Marsjanin

Gatunek: Sci-Fi, Akcja
Reżyser: Ridley Scott
Scenariusz: Drew Goddard
Role główne(aktorzy): Matt Damon
Opis:
Straszliwa burza piaskowa sprawia, że marsjańska ekspedycja, w której skład wchodzi Mark Watney, musi ratować się ucieczką z Czerwonej Planety. Kiedy ciężko ranny Mark odzyskuje przytomność, stwierdza, że został na Marsie sam w zdewastowanym przez wichurę obozie, z minimalnymi zapasami powietrza i żywności, a na dodatek bez łączności z Ziemią. Co gorsza, zarówno pozostali członkowie ekspedycji, jak i sztab w Houston uważają go za martwego, nikt więc nie zorganizuje wyprawy ratunkowej; zresztą, nawet gdyby wyruszyli po niego niemal natychmiast, dotarliby na Marsa długo po tym, jak zabraknie mu powietrza, wody i żywności. Czyżby to był koniec? Nic z tego. Mark rozpoczyna heroiczną walkę o przetrwanie, w której równie ważną rolę co naukowa wiedza, zdolności techniczne i pomysłowość odgrywają niezłomna determinacja i umiejętność zachowania dystansu wobec siebie i świata, który nie zawsze gra fair…
Opinia:
Świetny film, dużo lepszy niż jego główna konkurencja w postaci "Grawitacji". "Marsjanin" nie tylko zjada w całości jeżeli chodzi o akcję, fabułę i wykonanie ale też bezczelnie przy tym mlaszcze, czym rozbudza apetyty kinomanów i fanów kosmosu. Mnóstwo szczęścia spotyka głównego bohatera, ale czy szczęście nie jest potrzebne aby przeżyć samotnie na Marsie. Pierwsza połowa filmu była idealna, genialne efekty specjalne i 110% umiejętności każdego pojawiającego się aktora. Niestety mimo kilku filmów pseudo idealnych takich jak "Forrest Gump" tego do niego nie zaliczymy, a to przez nudniejszą drugą połowę filmu...  
Ocena: 8/10

sobota, 12 marca 2016

Niezgodna

Gatunek: Sci-Fi, Akcja
Reżyser: Neil Burger
Scenariusz: Evan Daugherty, Vanessa Taylor
Role główne(aktorzy): Shailene Woodley, Theo James, Ashley Judd, Jai Courtney
Opis: 
W metropolii wzniesionej na ruinach Chicago idealne społeczeństwo budowane jest na zasadzie selekcji. Każdy nastolatek musi przejść test predyspozycji określający jego przynależność do jednej z pięciu grup. Jeśli nie posiadasz żadnej z pięciu kluczowych cech, będziesz żyć na marginesie. Jeśli zaś masz więcej niż jedną z nich, jesteś NIEZGODNYM i czeka cię całkowita eliminacja. Chyba że – tak jak Beatrice – uda ci się uciec i znaleźć drogę do podziemnego świata ludzi, którzy zdecydowali się rzucić wyzwanie bezdusznemu systemowi. Beatrice musi znaleźć w sobie dość odwagi, by zaryzykować wszystko w walce o to, co kocha najbardziej.
Opinia:
Dobry film. Świetne efekty specjalne i znana nam z "Igrzysk Śmierci" fabuła, która nigdy nie zostanie do końca nie zostanie wyczerpana a przykładem jest "Niezgodna", "Więzień Labiryntu" i wspomniane wcześniej "Igrzyska Śmierci". Film na początku może nudzić, ale z przebiegu filmu zrozumiemy, że ten nudny początek był po prostu niezbędny. Mimo tego to właśnie powtarzalna fabuła jest największym minusem, bo plusów jest zbyt wiele aby je wszystkie wymieniać.
Ocena: 7,5/10

poniedziałek, 7 marca 2016

Zamiana ciał

Gatunek: Komedia
Reżyser: David Dobkin
Scenariusz: Jon Lucas, Scott Moore
Role główne(aktorzy): Ryan Reynolds, Jason Bateman
Opis:
Mitch i Dave dorastali razem, byli najlepszymi przyjaciółmi, ale z biegiem lat więzi osłabły. Dave jest szanowanym prawnikiem, kochąjacym ojcem rodziny; Mitch pozostał dużym chłopcem, nie lubiącym odpowiedzialności. Jak wielkie jest ich zdziwienie kiedy po pewnej szalonej nocy Mitch i Dave budzą się, ale nie w swoich ciałach. Po początkowym zauroczeniu nową sytuacja odkrywają , że życie każdego z nich nie było tak różowe, jak się wydawało. Jak najszybciej muszą odkryć sposób, aby z powrotem odzyskać swoje wcielenie, zanim ta zamiana spowoduje katastrofę.  Ostatecznie obaj w swoich wcieleniach odnoszą sukces.
Opinia:
Genialna komedia z Ryanem Reynoldsem w roli głównej. Śmieszny motyw lecz znany nam z wielu innych produkcji takich jak "Złodziej tożsamości" czy "Męsko-damska rzecz". Dialogi występujące w tym filmie są najlepszym elementem scenariusza, każde słowo odgrywa jakąś nieznaczącą rolę, której nawet nie odczuwamy, bo bawimy się filmem. Postać Mitcha (Ryan Reynolds) jest tylko wisienką na torcie i możemy się zastanawiać kto zagrał ją lepiej czy on sam czy może Jason Bateman i właśnie to jest najwspanialsze. Niestety jak to w komediach bywa jest wada obok, której przeciętny albo słaby kinoman przejdzie obojętnie, ale maniak bądź filmowiec zauważy nie tylko błąd logiczny, który jest przedstawiony tuż po zamianie osobowościami czyli "przypadkowe" komplikacje i sikanie do fontanny. Jak najbardziej te sceny mogą śmieszyć i śmieszą ale są raczej żałosne. Niemniej film jest warty nie jednego obejrzenia.
Ocena: 7,5/10 

piątek, 4 marca 2016

Cyber-prześladowca (2011)

Gatunek: Dramat
Reżyser: Charles Binamé
Scenariusz: Teena Booth
Role główne(aktorzy): Emily Osment, Kay Panabaker, Kelly Rowan
Opis:
Film opowiada historię 17-letniej Taylor Hillridge, która dostaje od mamy w prezencie urodzinowym swój wymarzony komputer. Nastolatka jest podekscytowana niezależnością jaka płynie z posiadania Internetu. Jednak już wkrótce staje się ofiarą cyberprzemocy na jednym z portali społecznościowych. Zaczyna bać się kontaktów ze swoimi szkolnymi znajomymi. Nie potrafiąc się z tym uporać postanawia odebrać sobie życie w związku z czym trafia do szpitala. Jak się później okazuje nie tylko ona boryka się z problemem przemocy w sieci. Gdy matka Taylor dowiaduje się o całym incydencie postanawia stworzyć w szkole system, który ma na celu ochronę młodych osób przed podobnymi doświadczeniami.
Opinia:
Dobry film z bardzo ważnym morałem. Gdyby film nie był epicentrum wszechświata komputerowego tylko pokazywałby walkę umysłu z komputerem i ludźmi byłby najprawdopodobniej hitem wśród filmów z 2011 roku. Niestety nafaszerowany sztucznymi i mniej sztucznymi uczuciami oraz niezbyt dobrą grą aktorską Kay Panabaker sprawia, że film może być puszczany tylko w charakterze pouczenia na godzinach wychowawczych w szkole. Plusem tego filmu jest jednak przedstawienie realiów panujących w obecnej sytuacji społecznej pomiędzy nastolatkami. Te sceny, a właściwie przedstawienie tych zachowań jest przedstawione wręcz perfekcyjnie.   
Ocena: 6/10